+90 (850) 515 0 550 info@pugedon.com.tr

Pugedon Nedir?

PUGEDON - Sokak Hayvanları Besleyen Geri Dönüşüm Otomatı

Ödüllendirme sistemi ile geri dönüşebilir ambalaj atıklarının nihai tüketici aracılığı ile toplanması ve milli ekonomiye kazandırılması Türkiye’ de ve Dünya’ da inovatif bir çözüm olmuştur. Üretimini yaptığımız PUGEDON-MAMAMATİK Sokak Hayvanlarını Besleyen Geri Dönüşüm Otomatları ile 3 sosyal amacı gerçekleştirmeyi hedefledik: 

AMAÇ   1:    Geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını milli ekonomiye kazandırmak. 

AMAÇ   2:    Sokak hayvanları beslemek.

AMAÇ   3:    Topluma geri dönüşümün önemini ve çevre bilincini anlatmak, toplumu bilinçlendirmek, bu işi yaparken işe biraz duygusallık katarak sokak hayvanlarını beslemek. 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Güneş Enerjisi ile çalışmaktadır.
 • En 0,85 m. Boy 0,85 m.  Yükseklik 1.85 m. dir
 • Ünitenin ön paneline yerleştirilen dijital ekran sayesinde saat, sıcaklık gibi bilgiler sunulmaktadır.
 • Mama kabı, mamanın tane büyüklüğüne göre değişkenlik göstererek minimum 8 kilogram; maksimum 20 kilogram mama almaktadır. 
 • Her atık atıldığında minimum 5 gram, maksimum 20 gram mama dökülür.  (İsteğe bağlı olarak ayarlanabilmektedir)
 • Güneş olmadığı günlerde içindeki aküler sayesinde çalışabilir.
 • Atık karşılığı sesli spot reklam yapabilmektedir. (İsteğe bağlı olarak her atıkta farklı bir spot reklam yapabilmektedir, bu sayı 10 ile sınırlıdır)
 • Atık deposu atığın büyüklüğüne göre değişkenlik göstererek 400-600 atık almaktadır.
 • Atık olarak plastik şişe, cam şişe ve metal kutu atılabilir.
 • Maksimum atık kutu büyüklüğü bir litre pet şişe büyüklüğündedir. 
 • Mama kapları sanayi tipi mutfaklarda kullanılan nitelikli krom kaplardır.
 • Zemine 4 adet vida ile sabitlenmektedir.

*Otomatın kullanım alanı ve atık çeşitliğine istinaden makine üzerinde atık atma bölümleri vb. kısımlar ile ilgili özel dizayn ve düzenlemeleri yapılabilmektedir.

PUGEDON; pet şişe, cam şişe, metal kutu gibi geri dönüşebilir ambalaj atıkları atıldığında haznesinden sokak hayvanlarına mama veren bir geri dönüşüm otomatıdır.

Bu otomat Geri Dönüşümü destekleyen, milli ekonomiye katkı sunan, geri dönüşebilir ambalaj atıklarını hazneye atan sokak hayvanlarını düşünen bir mantık ile dizayn edilmiştir.

PUGEDON Nasıl Çalışır?

Otomatta yer alan ambalaj atığı haznesine atık yerleştirildiğinde atık otomatın içine düşmekte, atılan ürünün algılanmasının ardından yine otomat üzerinde yer alan hazneye kedi-köpek maması düşmektedir. Sokak hayvanları bu hazneden rahatlıkla mamalarını yiyebilmektedir.

PUGEDON hangi enerji ile çalışır?

Geri Dönüşümü Destekleyen bu cihaz aynı zamanda enerji anlamında da hazır tüketimi kabul etmemekte olup kendi enerjisini üretmektedir. Otomat üzerinde kurulu sistem aracılığı ile güneş enerjisi üzerinden kendine enerji sağlamakta ve depolamaktadır. Gün içerisinde enerjisini toplayan otomat havanın kararması ile bu biriktirdiği enerjiyi devreye sokmaktadır. Güneşin etkisini kaybettiği/olmadığı zaman diliminde devreye giren öz enerjisi ile enerji tasarrufu sağlamakta ve ürünün kullanıcılarına/destekçilerine de akılcı bir çözüm sunmaktadır. Kapalı alanlarda ise elektrik enerjisi ile çalışmaktadır.

PUGEDON bakımını kim yapar?

Geri dönüşümü destekleyen bu akıllı otomatların üretici firma olarak bizler verdiğimiz hizmet maddesi ve anlaşmamız uyarınca belirlenen periyodlarda bakımlarını yapmaktayız. Ayrıca otomatın kullanım hakkına sahip olan kurum/kuruluş/firmalarda belirttiğimiz talimatlar üzerine denetim ve bakımlarını gerçekleştirebilmektedir.

PUGEDON arızaları durumunda ne yapılır?

Bakım dışı harici zamanlarda otomatın arızalanması durumunda üzerinde yer alan telefon numaralarından firmamızı arayarak teknik destek isteyebilir veya arıza bildiriminde bulunulabilirsiniz.

PUGEDON topladığı ürünleri ne yapıyor?

Verilen hizmete istinaden üstlenici durumundaki kurum (firmamız veya hizmet verdiğimiz kuruluş) tarafından belli periyodlar ile hazne içerisinde biriken geri dönüşüm ürünlerini toplanarak ilgili geri dönüşüm ve ayrıştırıcı atık toplama merkezine teslim edilir.

Vatandaş olarak bizler nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle otomatın doğru talimatlara uygun olarak kullanılması gerekmekte olup, otomata zarar verebilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Otomatı kullanırken oluşan bir arıza veya tespit edilen bir sorun durumunda PUGEDON otomatı üzerinde yer alan iletişim numaralarından bildirim yapılmalıdır.

Otomata zarar verici hareketlerde bulunan insanları görmeniz halinde durumu polis, belediye gibi kurumlara bildirmelisiniz.

Çevreci ve geleceğimizi düşünen bir toplum olarak bu otomatların desteklenmesi adına çevrenizde veya sosyal medya ortamlarında otomatların tanıtımına destek sunulması yarınlarımız ve milli ekonomimiz için de oldukça önem arz etmektedir. Bu anlamda anlatımlarınızda www.pugedon.com.tr adresimizi söyleyebilir, çekeceğiniz video ve fotoğraflarda #Ecomac , #GeriDönüşüm , #EcomacGeriDönüşüm hashtag’lerini (etiket),  www.pugedon.com.tr web adresimiz kullanabilirsiniz.

PUGEDON Çizgi Filmi - İzlemek için görsele tıklayınız.