Pugedon’a Entech Geri Dönüşüm Fuarında Büyük İlgi

Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluk projesi olan Ecomac ve Pugedon otomatlarımız ile ENTECH – Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’na (2019) katılım sağladık.

Son yıllarda artan atık ithalatı, plastik ve diğer çöplerin geri dönüşümünü bir kez daha gündeme getirdi. Atıkların ödüllendirme sistemi ile geri dönüşüme kazandırılması konusunda çalışmalar gerçekleştiren Timtaş Yönetim A.Ş, hayata geçirdiği PUGEDON ve ECOMAC isimli geri dönüşüm otomatı projesiyle, hem çevrenin temiz kalmasına hem de sokak hayvanlarının beslenmesine hem de eğitime katkı sunmaya yardımcı olmaya devam ediyor.

EVLERDEN HER YIL 30 MİLYON TON ATIK ÇIKIYOR

Timtaş Yönetim A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Akay basın mensuplarına yaptığı açıklamada: “Türkiye’de her yıl 2 Milyar TL değerinde geri kazanılabilir atık çöpe gidiyor. PUGEDON ve ECOMAC ile geri dönüşebilir ambalaj atıklarının nihai tüketici aracılığıyla toplanmasını ve milli ekonomiye kazandırılmasını amaçlıyoruz.” diye konuştu. Türkiye’de bir yılda yaklaşık 30 milyon ton evsel atığın ortaya çıktığını açıklayan Akay, gerçekleştirdikleri projeyle toplumda geri dönüşümün öneminin ve çevre bilincinin artmasını amaçladıklarını ifade etti.

“Kendi çöpümüzü çevreye atıyoruz, ardından yurt dışından çöp ithal ediyoruz” diye konuşan Akay, bu projeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne de katkıda bulunduklarını söyledi.

BELEDİYELER ATIKLARI BÖYLE DÖNÜŞTÜREBİLİR

PUGEDON’un ve ECOMAC’ın başta İstanbul’daki belediyeler olmak üzere Türkiye’deki birçok il ve ilçe belediyeleri tarafından kullanıldığına dikkat çeken Akay, “PUGEDON ve ECOMAC tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor. Güneş olmadığı zaman içindeki aküler sayesinde de çalışmaya devam ediyor. Belediyelerin atıkları toplayıp geri dönüşüme kazandırmaları için oldukça kullanışlı” sözlerini kullandı.